Klinika Dr Legrand, 30-301 Kraków, ul. Zamkowa 2A, e-mail: recepcja@drlegrand.pl
Zarezerwuj wizytę: +48 501 211 124

Epidemiologia migreny

Migrena jest jedną z najczęstszych, przewlekłych chorób neurologicznych. Charakteryzuje się powtarzającym, najczęściej jednostronnym, pulsującym bólem głowy. Atak bólu trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin (zwykle do 24 godzin). Charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia i częstotliwością występowania, niezależną od pory dnia . Bóle nasilają się pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Często towarzysza mu:

  • nudności
  • wymioty
  • światłowstręt
  • nadmierna wrażliwość na dźwięki lub zapachy

Szacuje się, że w Polsce na migrenę cierpi około 12-28% populacji – najczęściej osoby pomiędzy 30, a 50 rokiem życia. Zdecydowanie częściej dotyczy kobiet. Szczególnie nagły wzrost liczby przypadków występuje po okresie dojrzewania u dziewcząt. Poziom ten utrzymuje się jeszcze we wczesnym życiu dorosłym tak, aby po okresie menopauzy stopniowo zmniejszać się, aż do poziomu ok. 5% po siedemdziesiątym roku życia.

Przed wystąpieniem epizodu migrenowego, może pojawić się tzw. aura (występująca w 10% przypadków migren). Aura migrenowa jest zespołem objawów neurologicznych, które poprzedzają
i/lub współwystępują z atakiem migreny. Objawy aury migrenowej to między innymi: parestezje, mroczki lub ubytki w polu widzenia, halucynacje wzrokowe lub węchowe, zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia mowy. Badania na bliźniętach wskazują, że wpływ czynników genetycznych wynosi 60–65%.

U około 70% osób podczas ataku migreny pojawiają się wrażenia dotykowe, które odczuwane sią jako bolesne np. dotyku noszonej odzieży czy biżuterii, ułożenie włosów, oddychanie zimnym powietrzem, leżenia na tej stronie głowy, po której występuje ból.
Po okresie ostrego bólu, osoby cierpiące na migrenę odczuwają trudności w koncentracji, zmęczenie, drażliwość, brak energii, senność, obniżony nastrój, braku apetytu lub napadowe uczucie głodu.

Znaczne rozpowszechnienie migreny i jej wpływ na jakość życia oraz stopień upośledzenia codziennego funkcjonowania chorego i jego rodziny sprawiają, że stale poszukuje się nowych metod jej leczenia.

Przed zabiegiem

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie ma też potrzeby wykonywania żadnych badań diagnostycznych.

Przed wykonaniem zabiegu lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad w celu właściwej kwalifikacji do zabiegu oraz wykluczenia przeciwwskazań do jego wykonania.

W dniu zabiegu nie należy pić alkoholu.

Przebieg zabiegu

Wizyta lekarska wraz zabiegiem trwa około 60 minut, przy czym większą część tego czasu zajmuje precyzyjne wyznaczenie punktów podania preparatu.

Do wprowadzenia toksyny botulinowej stosuje się bardzo cienkie igły w celu zminimalizowania bólu. Lekarz podaje odpowiednie dawki toksyny botulinowej we wcześniej wyznaczonych miejscach.

Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny.

Zalecenia po zabiegu

  • przez 3-4 godziny nie masować twarzy, nie pochylać głowy ani nie kłaść się, gdyż wtedy zwiększa się ryzyko przesunięcia preparatu, a co za tym idzie wystąpienia efektów niepożądanych
  • przez 48 godziny po zabiegu należy unikać zwiększonej aktywności fizycznej oraz kąpieli w basenach oraz jaccuzi
  • w ciągu tygodnia od wykonania zabiegu unikać masaży tej okolicy
  • przez około 2 tygodnie od zabiegu niewskazane jest narażanie skóry na działanie skrajnych temperatur (sauna, kriokomory, solarium i nadmierne opalanie), jak również należy unikać zabiegów rozgrzewających miejsce zabiegowe (np. lasery, fale radiowe)
  • makijaż można nałożyć na następny dzień po zabiegu

60 minut

100j Botox 1500zł

nie

głowa i kark
Pozycjonowanie webiso.pl