Konsekwencje zdrowotne nadwagi i otyłości – zespół metaboliczny
Nadwaga i otyłość prowadzą do rozwoju tak zwanego zespołu metabolicznego.
Zespół metaboliczny rozpoznaje się jeśli u jednej osoby występują co najmniej trzy z pięciu poniższych czynników:
- Otyłość brzuszna – gdy obwód talii u mężczyzn jest większy niż 94 cm, a u kobiet powyżej 84 cm
- Podwyższone stężenie trójglicerydów>150mg/dl (17mmol/l) lub leczenie hipertrójglicerydemii
- Obniżony poziom cholesterolu HDL (tzw. „dobrego” cholesterolu) < 40mg/dl (1,03mml/l) u mężczyzn i <50mg/dl (1,29mmol/l) u kobiet
- Nadciśnienie tętnicze >130/85mmHg lub leczenie nadciśnienia tętniczego
- Podwyższone stężenie glukozy na czczo >100mg/dl (5,6mmol.l) lub leczenie cukrzycy typu 2
Konsekwencje zespołu metabolicznego:
Zespół metaboliczny, jeśli nie jest leczony, może prowadzić do wielu poważnych następstw zdrowotnych takich jak:
- Cukrzyca typu 2 – wysoki poziom glukozy i insulinooporność mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy, przewlekłej choroby która grozi powikłaniami naczyniowymi, zwiększa ryzyko ślepoty, nefropatii, a także ciężkich schorzeń kończyn dolnych – między innymi „stopy cukrzycowej”
- Choroby sercowo-naczyniowe:
- miażdżyca
- nadciśnienie tętnicze
- zawał serca
- niewydolność serca
- udar mózgu
- Niealkoholowa, stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD), która może prowadzić do marskości wątroby, a nawet raka wątrobowokomórkowego.
- Przewlekła choroba nerek – nadciśnienie, cukrzyca i stany zapalne towarzyszące zespołowi metabolicznemu uszkadzają nerki i mogą prowadzić do ciężkiej niewydolności nerek i potrzeby dializ lub przeszczepu.
- Zaburzenia hormonalne i problemy z zajściem w ciążę – w przebiegu otyłości u kobiet może dojść do wystąpienia zespołu policystycznych jajników, zaburzeń miesiączkowania i w efekcie do trudności z zajściem w ciążę, u mężczyzn otyłości może prowadzić do spadku poziomu testosteronu i zaburzeń erekcji.
- Zwiększone ryzyko wstąpienia nowotworów między innymi: raka jelita grubego, trzustki, wątroby, piersi u kobiet oraz endometrium.
- Stan zapalny i stres oksydacyjny – przewlekły stan zapalny w organizmie występujący w przebiegu zespołu metabolicznego sprzyja uszkodzeniom komórek i naczyń, a także przyspiesza starzenie się organizmu.