Jak wybrać klinikę medycyny estetycznej?

Zdecydowałaś się na wykonanie zabiegu z zakresu medycyny estetycznej? Przed Tobą niezwykle ważne wyzwanie – wybór odpowiedniej kliniki. W końcu to od tej decyzji zależy nie tylko efekt, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Podpowiemy Ci na co zwrócić szczególną uwagę!

1. Czy zabieg jest wykonywany przez lekarza?

Z racji luk prawnych dotyczących uprawnień do wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej coraz częstszym zjawiskiem jest przeprowadzanie ich przez osoby bez wykształcenia medycznego. Wystarczy kilkudniowy kurs, a czasem nawet parę ładnych zdjęć i dobra promocja w mediach społecznościowych, aby przyciągnąć rzeszę nieświadomych klientek. Nierzadko kończy się to nie tylko nieestetycznym efektem końcowym, ale też poważnymi komplikacjami jak zakażenia, a nawet porażenie nerwów. Profesjonalna klinika medycyny estetycznej charakteryzuje się tym, że wszelkie wykonywane w niej zabiegi związane z przerwaniem ciągłości skóry wykonywane są tylko i wyłącznie przez lekarza, który zna anatomię ludzkiego ciała. Dlatego przed wizytą upewnij się, że trafisz w ręce wykwalifikowanego specjalisty.

2. Czy wybrana klinika medycyny estetycznej wykorzystuje certyfikowane preparaty i urządzenia?

Na rynku dostępna jest cała gama różnych produktów służących do powiększania ust, wolumetrii twarzy, wypełniania zmarszczek, czy też mezoterapii igłowej. Niektóre osoby chcąc obniżyć ceny swoich usług (lub po prostu zwiększyć zarobki) korzystają z niezarejestrowanych preparatów oraz tanich podróbek, które często zawierają szkodliwe substancje. Pamiętaj, że na zdrowiu i bezpieczeństwie nie należy oszczędzać. Dobra klinika medycyny estetycznej pracuje wyłącznie na certyfikowanych produktach sprawdzonych marek. Podczas konsultacji koniecznie zapytaj o wykorzystywane preparaty lub urządzenia.

3. Czy dana klinika jest placówką medyczną?

Każda klinika medycyny estetycznej powinna być zarejestrowana jako placówka medyczna i spełniać szereg norm oraz przepisów. Za pomocą internetu możesz szybko sprawdzić, czy wybrane przez Ciebie miejsce działa legalnie i zgodnie z prawem – umożliwi Ci to Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Zwróć jednak uwagę na to, że czasem nazwa podmiotu może różnić się od nazwy kliniki (o nazwę możesz zapytać w klinice).

4. Jakie są opinie innych pacjentów?

Nic lepiej nie zobrazuje Ci wybranej kliniki medycyny estetycznej, niż opinie pacjentów korzystających z jej usług. Skorzystaj z portali jak Google, Moment, czy też Znany Lekarz. Zwróć szczególną uwagę na wpisy osób, które poddały się wybranemu przez Ciebie zabiegowi.

5. Jak czujesz się w danym miejscu?

To również bardzo ważna kwestia. Każdy zabieg często wiąże się z mniejszym lub większym stresem. Wybrana przez Ciebie klinika medycyny estetycznej powinna zatrudniać nie tylko wykwalifikowanych specjalistów, ale również personel, który zapewni Ci poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Ciepła atmosfera potrafi rozwiać wszystkie obawy. Podczas konsultacji sprawdź, czy czujesz się dobrze w danym miejscu.