Powiedz STOP zaskórnikom!

Nasza skóra wytwarza sebum, stanowiące naturalną barierę ochronną. Czasem jednak zaburzenia hormonalne lub uwarunkowania genetyczne sprawiają, że łój produkowany jest w zbyt dużych ilościach. Na skutek połączenia jego nadmiaru z komórkami martwego naskórka oraz zanieczyszczeniami dochodzi do zatkania ujść mieszków włosowych, w efekcie czego powstają zaskórniki. Borykają się z nimi głównie osoby z cerą trądzikową, tłustą i mieszaną. Najczęściej pojawiają się na twarzy, plecach, a także klatce piersiowej. Dzielą się na dwa rodzaje:

 • Zaskórniki otwarte – zwane również wągrami. W wyniku utleniania składników łoju przybierają ciemny odcień i widoczne są jako czarne kropeczki.
 • Zaskórniki zamknięte – inaczej białe zaskórniki. Występują w postaci podskórnych zgrubień.
 • Obie postacie stanowią łagodne zmiany skórne, jednak pod wpływem bakterii w ich miejscu może dojść do stanu zapalnego i pojawienia się ropnych wykwitów.

  Jak pozbyć się zaskórników?

  Nie od dziś wiadomo, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Bardzo ważna jest odpowiednia codzienna pielęgnacja skóry:

  • Zadbaj o codziennie prawidłowe oczyszczanie twarzy.
  • Unikaj kosmetyków zawierających alkohol denaturowany oraz etylowy, które mogą wysuszać i podrażniać skórę.
  • Uważaj na produkty matujące – ich nadmiar może spowodować nadmierne wydzielanie sebum.
  • Gęste, tłuste kremy zamień na te o lekkiej formule, które nie będą zapychać porów.
  • Raz na jakiś czas wykonaj delikatny peeling w celu pozbycia się martwego naskórka.
  • Sięgaj po maski z glinką i węglem aktywnym, które zwężają pory oraz pomagają usunąć zaskórniki.
  • Ogranicz stosowanie ciężkich, mocno kryjących podkładów.
  • Regularnie myj pędzle do makijażu.
  • Mikrodermabrazja diamentowa:

   Jeśli domowe sposoby to za mało warto odwiedzić doświadczonego kosmetologa, który indywidualnie dobierze najlepszy dla Ciebie profesjonalny zabieg. Jedno z rozwiązań stanowi mikrodermabrazja diamentowa, która polega na usuwaniu martwych komórek skóry za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w głowicę zawierającą malutkie naturalne lub syntetyczne diamenty.

   Mikrodermabrazja diamentowa może być stosowana u osób w każdym wieku z większością typów cery, a wyjątkowo zalecana jest w przypadku tłustej i mieszanej. To idealne rozwiązanie dla pacjentów borykających się z wągrami, rozszerzonymi porami oraz szarą, pozbawioną blasku skórą. Efektem zabiegu jest dogłębne oczyszczenie, usunięcie zaskórników, wyrównanie kolorytu, a także nadanie gładkości i zdrowego, promiennego wyglądu obszarowi poddanego kuracji (najczęściej jest to twarz, dekolt czy też plecy).

   W klinice Dr Legrand oferujemy zabieg w wersji kompleksowej, w którego skład wchodzi wywiad ze specjalistą, mikrodermabrazja diamentowa, indywidualnie dobrane serum połączone z sonoforezą (mającą na celu poprawę wchłaniania zawartych w nim składników aktywnych), maska algowa oraz odprężający masaż szyi karku i dekoltu. Całość trwa 60 minut. Mikrodermabrazja diamentowa jest bezbolesna. Efekty zabiegu widoczne są już po pierwszej wizycie, lecz w celu maksymalizacji efektu zaleca się wykonanie 2-4 zabiegów w 2 tygodniowych odstępach czasowych.