Zima – wróg cery naczynkowej

Mroźne powietrze to prawdziwy wróg cery naczynkowej, która zimą wymaga szczególnej pielęgnacji. Czym są pajączki, dlaczego ich powstawaniu sprzyjają niskie temperatury, jak zapobiegać ich powstawaniu, a także jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym są nieestetyczne pajączki?

W naszej skórze występuje wiele naczyń krwionośnych, które pod wpływem zmiany temperatury rozszerzają się i kurczą. Czasem dochodzi do ich uszkodzeń – widocznego trwałego rozszerzenia. Potocznie nazywane pajączki najczęściej widoczne są na nosie, policzkach oraz brodzie. Przyczyn ich powstawania mogą być różne, np. problemy z krążeniem, nadciśnienie tętnicze lub zaburzenia hormonalne, jednak w 80% przypadków są to uwarunkowania genetyczne. To częsty problem osób z cerą naczynkową, czyli taką, której naczynia krwionośne są osłabione. Wymaga ona szczególnej pielęgnacji i uwagi, ponieważ rozszerzone naczynka mogą wskazywać na niewydolność żył, a także prowadzić do trądziku różowatego. Całkowite wyleczenie dolegliwości nie jest możliwe, a jedynie zatrzymanie pogłębiania się problemu.

Niska temperatura kontra naczynia krwionośne:

Zima to wyjątkowo trudny czas dla cery naczyniowej. Naczynka rozszerzają się i kurczą pod wpływem spożycia kofeiny lub alkoholu, na skutek choroby oraz stresu, ale także podczas zmian temperatury. Zimą jej wahania są gwałtowne – wychodzimy z ciepłych pomieszczeń na mroźne powietrze i odwrotnie. Obserwujemy wtedy zarumienienie twarzy, co może skończyć się powstaniem trwałych zmian w postaci nieestetycznej czerwonej siateczki.

Jak zapobiegać powstawaniu pajączków?

Osoby z cerą naczyniową powinny szczególnie dbać o swoją skórę, aby nie dopuścić do powstawania nowych pajączków. Zaleca się pielęgnację domową z zastosowaniem odpowiednio dobranych kosmetyków, a także unikania gwałtownych zmian temperatury. Lepiej zrezygnować z gorącego prysznica, czy też mocnego ogrzewania w samochodzie, jeśli wiemy, że za chwile będziemy musieli wyjść na mroźny wiatr. Należy również pamiętać o dbanie o skórę od środka – niezwykle istotna jest dieta. Należy sięgać po produkty zawierające rutynę oraz witaminę C, które skutecznie wzmacniają naczynia krwionośne, a także unikać ostrych przypraw, gorących napojów i alkoholu.

Laserowe zamykanie naczynek:

Na Twojej twarzy widnieje siateczka czerwonych żyłek? Niestety produkty do pielęgnacji nie są w stanie ich usunąć. W tym przypadku rozwiązanie stanowi laserowe zamykanie naczynek. Liderem wśród służących do tego urządzeń jest Dye-VL. Jego działanie polega na wytworzeniu wiązki światła o określonej długości fali, która wnikając w głąb skóry niezwykle precyzyjnie zamyka rozszerzone naczynka, nie uszkadzając przy tym tych zdrowych. Dodatkowo pobudza produkcję kolagenu, na skutek czego poprawia się jędrność skóry – zyskuje ona znacznie młodszy wygląd. Głowica została wyposażona w nowoczesny system chłodzenia, dzięki czemu zabieg nie wymaga znieczulenia. Jest on również bezinwazyjny i nie wiąże się z okresem rekonwalescencji. Laserowe zamykanie naczynek Dye-VL cechuje się niezwykłą skutecznością – efekty są widoczne już po pierwszej wizycie. Jednak terapia wymaga utrwalenia, aby problem nie nawracał, dlatego zaleca się wykonanie serii zabiegów.