Pajączki na nogach – nie(tylko)estetyczny problem

Pajączki na nogach, czyli rozszerzone naczynia krwionośne, widoczne są jako siateczka czerwonych lub niebieskich żyłek. Często traktuje się je tylko jako defekt kosmetyczny, jednak nie powinny być lekceważone, ponieważ stanowią objaw zaburzenia pracy układu żylnego, a nieleczone mogą prowadzić do jego niewydolności oraz powstania żylaków. Na szczęście z pomocą przychodzi nam rewolucyjna metoda terapii – laserowe zamykanie rozszerzonych naczyń.

Czym są pajączki i jak powstają?

Z każdym uderzeniem serca do tętnic pompowana jest krew, która rozprowadza po naszym ciele tlen oraz substancje odżywcze, a następnie przez żyły wraca do serca. Jej cofaniu się zapobiegają zastawki. W przypadku zaburzenia ich pracy dochodzi do zwiększenia ciśnienia i ucisku na ściany naczyń krwionośnych, a w konsekwencji – ich trwałego rozszerzenia. W ten sposób powstają pajączki, które dzielimy na:

 • angiektazje – poszerzone naczynia części tętniczej,
 • wenulektazje – poszerzone naczynia części żylnej,
 • teleangiektazje – poszerzone pogranicze tętniczo-żylne.
 • Mogą pojawiać się pojedynczo, lecz najczęściej widoczne są jako zbiór żyłek. Jeśli problem dotyka tętnic, rozszerzone naczynka przybierają kolor czerwony, natomiast żył – niebieski. Wśród przyczyn ich powstawania wyróżniamy:

  • czynniki samoistne – genetyka, choroby wrodzone, ciąża, starszy wiek,
  • czynniki nabyte – m.in. siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nadwaga, nieodpowiednia dieta, szkodliwe działanie promieniowania UV, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, stres.
  • Jak zapobiegać powstawaniu pajączków na nogach?

   Bardzo istotne jest kontrolowanie masy ciała oraz odpowiednia dieta. Zaleca się spożywanie produktów bogatych w składniki wzmacniające naczynia krwionośne, takich jak witamina C oraz PP, a także poprawiające krążenie krwi, za co z kolei odpowiedzialne są witamina E oraz K. Pomocne jest również włączenie regularnej aktywności fizycznej. W miarę możliwości należy ograniczyć spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów, unikać bardzo wysokiej temperatury (gorące kąpiele, sauna), siedzenia „noga na nogę” oraz chodzenia w butach na wysokim obcasie.

   Laserowe zamykanie rozszerzonych naczyń.

   Pajączki występują u osób obu płci będących w różnym wieku, jednak najczęściej u kobiet pomiędzy 40. i 60. rokiem życia. Ich pojawienie się zapowiadają skurcze i bóle mięśni łydek, obrzęki kostek, uczucie mrowienia, pieczenia, a także ciężkości nóg. Jeśli zaobserwujemy charakterystyczne żyłki na nogach, nie powinniśmy ich bagatelizować – należy udać się do specjalisty. Zamykanie rozszerzonych naczyń z wykorzystaniem lasera Nd:YAG stanowi rewolucyjną metodę leczenia. Urządzenie wytwarza wiązkę światła, która oddziałując na hemoglobinę zwiększa temperaturę krwi. W efekcie dochodzi do zamierzonego zniszczenia uszkodzonego naczynka, a następnie jego obumarcia i naturalnego wydalenia z organizmu. Dzięki odpowiedniej długości fali (1064 nm) możliwe jest leczenie naczyń o średnicy do 4 mm, natomiast jej krótka emisja czyni zabieg niezwykle bezpiecznym, a przy tym bardzo skutecznym. W trakcie jego trwania odczuwalne jest ciepło, które w celu zwiększenia komfortu pacjenta neutralizowane jest specjalnym systemem chłodzenia umieszczonym w głowicy urządzenia. Zamykanie rozszerzonych naczyń laserem Nd:YAG przynosi efekty już po pierwszej wizycie. W klinice Dr Legrand zabieg jest przeprowadzany przez wykwalifikowanego lekarza.