Co powinnaś wiedzieć o depilacji laserowej?

Każda z nas pragnie codziennie gładkiej skóry pozbawionej niechcianego owłosienia, jednak kto lubi poświęcać czas na żmudne usuwanie go jednorazową golarką, depilatorem lub woskiem? Na szczęście jest na to sposób – skuteczna i bezbolesna depilacja laserowa.

Czym jest depilacja laserowa i jak działa?

LASER to skrót od “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation”, czyli “wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania”. Upraszczając – jest to bardzo silna, skupiona wiązka światła.

Aby zrozumieć jak działa depilacja laserowa, musisz wiedzieć, że włosy mają różne fazy wzrostu i nie wszystkie rosną w tym samym czasie. Przykładem tego jest fakt, że po usunięciu ich woskiem już po upływie około tygodnia zaczynają pojawiać się nowe. Zazwyczaj nie są to te same włosy, lecz te będące na innym etapie wzrostu.

Rozróżniamy 3 fazy:

 • Anagen – faza aktywna wzrostu. Komórki macierzy znajdujące się w mieszku włosowym dzielą się w celu wyprodukowania nowego włosa.
 • Katagen – faza przejściowa. W korzeniu dochodzi do procesów przebudowy, co powoduje zatrzymanie procesów rozrodczych i zanik macierzy. Włos zostaje wypchnięty w kierunku powierzchni skóry.
 • Telogen – faza spoczynku. We włosie ustają procesy przemiany materii. Zaczyna obumierać i wypadać. Czasem zostaje wypchnięty przez nowy, będący w fazie anagenu.
 • Światło wiązki laserowej oddziałuje na melaninę (czyli pigment) włosa i wytwarza ciepło. Ciemny kolor pochłania światło przekształcając je w wysoką temperaturę, która działa na mieszek włosa i zapobiega jego wzrostowi. Aby cebulka została zniszczona musi zostać podgrzana do około 70 stopni.

  Czy laser działa na wszystkie włosy?

  Depilacja laserowa może trwale zmniejszyć gęstość lub usunąć niechciane włosy. Potrzebna ilość i skuteczność zabiegów jest uzależniona od kilku czynników.

  Pierwszym z nich jest wcześniej wspominana faza wzrostu włosa. Depilacja laserowa jest w stanie usunąć tylko te będące w trakcie anagenu, dlatego konieczne jest powtórzenie zabiegu w określonych odstępach czasowych, aby urządzenie mogło zadziałać również na włosy, które jeszcze nie weszły w fazę wzrostu.

  Kolejne uwarunkowanie stanowi kolor oraz grubość owłosienia. Im ciemniejsze i grubsze są włosy, tym więcej światła będą absorbowały, a co za tym idzie – tym skuteczniejsza będzie depilacja laserowa. Niestety niemożliwe jest usunięcie bardzo jasnych włosów, jak białe czy siwe, ponieważ nie zawierają ciemnego pigmentu, na które działa wiązka. W tym przypadku laser nie będzie w stanie wytworzyć ciepła potrzebnego do usunięcia włosa. Z tego samego powodu przed zabiegiem zakazane jest ich wyrywanie depilatorem lub pęsetą – wiązka nie będzie oddziaływać na „puste” miejsce.

  Następnym czynnikiem jest kolor skóry. Światło lasera nie zna różnicy między jej pigmentem, a pigmentem włosa. Opalenizna zwiększa ryzyko poparzenia, dlatego jeśli pacjent miał wcześniej kontakt z mocnym słońcem, przeprowadzenie zabiegu nie jest możliwe. Należy poczekać, aż skóra zblednie, a przed zabiegiem zabezpieczać ją produktami z wysokim filtrem SPF, a także w miarę możliwości unikać ekspozycji na promienie słoneczne.

  Bardzo ważna kwestia to również wybór odpowiedniej placówki oraz osoby, która przeprowadzi zabieg, a także wykorzystanego urządzenia. Depilacja laserowa w klinice Dr Legrand jest wykonywana tylko przez doświadczonych specjalistów. Zapewnia to najwyższą jakość usług oraz gwarancję bezpieczeństwa. QuickLight to jedyny bezbolesny światłowodowy laser diodowy, który dodatkowo został wyposażony w najnowocześniejszy system chłodzenia, co całkowicie eliminuje nieprzyjemne odczucia. Co więcej urządzenie jest aż dziesięciokrotnie szybsze w porównaniu do innych rozwiązań, na skutek czego zabieg trwa o połowę krócej. Dzięki QuickLight zapomnisz o podrażnieniach i wrastających włoskach. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, może być wykonywany na każdej partii ciała, a wykorzystanie innowacyjnej technologii umożliwia stosowanie urządzenia przez cały rok – nawet w okresie letnim. Depilacja laserowa pozwala zaoszczędzić czas poświęcany na żmudne usuwanie zbędnego owłosienia i cieszyć się idealnie gładką skórą każdego dnia!