Dietetyczne produkty, które sprawią, że przytyjesz

Lato zbliża się wielkimi krokami. Zaczynasz myśleć o urlopie, wczasach, pięknej piaszczystej plaży i idealnym stroju kąpielowym. Twoje noworoczne postanowienie głosi, że w tym roku Twoja wakacyjna sylwetka będzie perfekcyjna, a w sukience, której nie odważyłaś się założyć w poprzednim sezonie, będziesz wyglądała obłędnie. Planujesz dietę i w sklepie odruchowo sięgasz po wszystko, co posiada napis ‘light’ na etykiecie. To błąd!

“Sugar free”.

Produkty te zazwyczaj posiadają zmniejszoną (lub zerową) zawartość cukru i tłuszczu. Ten pierwszy najczęściej zastępowany jest przez słodziki, takie jak np. aspartam czy acesulfam K. Wykorzystywane są też substancje słodzące, które nie są przez nas trawione, takie jak ksylitol czy maltitol. Czasem producenci wykorzystują niewiedzę konsumentów i w składzie żywności “sugar free” (bez cukru) widzimy fruktozę, czyli nic innego jak cukier naturalnie występujący w owocach. Nie trzeba rezygnować z nich całkowicie, jednak należy zachować umiar i zdrowy rozsądek podczas stosowania. Słodzik to bardzo często pozyskiwany sztucznie wyrób chemiczny. Spożycie go w nadmiernych ilościach może mieć tak samo zły wpływ na nasze zdrowie, jak zajadanie się zwykłym cukrem. Użycie aspartamu do gotowania lub pieczenia jest niewskazane. Powyżej 100 stopni Celsjusza wytwarza on szkodliwe dla organizmu substancje, natomiast po dodaniu go do gorącego napoju powstaje kwas mrówkowy. Często wchodzi w skład dietetycznych napojów. Przyjęcie niektórych substancji słodzących w nadmiernych ilościach może skutkować biegunką, problemami trawiennymi i bólami głowy. Działanie słodzików może być jednak pozytywne – są słodsze niż cukier, a nie tuczą oraz nie podwyższają poziomu glukozy, przez co mogą być stosowane przez diabetyków. Warto zwrócić uwagę na ich naturalne zamienniki, jak na przykład stewia, której zaletą jest fakt, że nadaje się do gotowania, ponieważ podczas obróbki termicznej nie wydziela szkodliwych substancji.

Niezbędny tłuszcz.

Większość osób będących na diecie jest błędnie przekonana, że jedzenie produktów bogatych w tłuszcze skutkuje przybieraniem na wadze. Jednak tłuszcz zawarty w pożywieniu to nie to samo, co tkanka tłuszczowa znajdująca się pod skórą. Ograniczając go możemy doprowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, np. układu hormonalnego. Pełni wiele ważnych funkcji: umożliwia magazynowanie energii, stanowi budulec błon komórkowych i białej masy mózgu, wpływa na sprawność układu krążenia oraz na stan skóry i paznokci. Jest odpowiedzialny za przyswajanie witamin takich jak A, D, E i K, które rozpuszczają się właśnie w tłuszczach. Większość osób boi się ich ze względu na zniesławiony cholesterol. Warto jednak wspomnieć, że istnieją dwa rodzaje cholesterolu – dobry (HDL) i zły (LDL). Ten pierwszy jest bardzo ważny – dzięki niemu m.in. syntezowana jest witamina D, produkowane są niektóre hormony, a także utrzymywany prawidłowy proces trawienia. Pomaga również w procesie redukcji LDL. Dobry cholesterol dostarczymy organizmowi spożywając orzechy, żurawinę, czosnek, gorzką czekoladę, oliwę z oliwek, tłuste ryby oraz pijąc czerwone wino.

Kaloria kalorii nierówna.

Czy wiesz, co by się stało, gdybyś przez miesiąc jadła tylko dietetyczną żywność? Zostało to zbadane, a wyniki są zaskakujące. Eksperyment przeprowadzono na szczurach przez naukowców z Uniwersytetu w Georgii. Karmiono je odtłuszczonymi produktami, w których składzie jednocześnie było więcej cukru, niż w przypadku tych o standardowej zawartości tłuszczu – co często również ma miejsce w spożywanych przez nas produktach „light”. Zwierzęta i ich pokarmy zostały podzielone na 3 grupy: pierwsza – z dietą o niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości cukru, druga – z dietą o wysokiej zawartości zarówno tłuszczu, jak i cukru, trzecia – z dietą zbilansowaną. Po 4 tygodniach zbadano kompozycje ich ciał. Oczywiście grupy spożywające więcej cukry przytyły. Ale co jest najbardziej zaskakujące? Że poziom tkanki tłuszczowej u szczurów, których dieta zawierała mniej tłuszczy, wzrastał dwukrotnie szybciej! Nie spożywały one więcej kalorii od szczurów, których dieta była zbilansowana, a mimo to bardziej przybierały na wadze. Tak więc możemy wyciągnąć z tego wniosek, że nie można eliminować zdrowych tłuszczy, a kaloria kalorii nierówna – ważniejsza od ich ilości jest jakość spożywanych przez nas produktów. Warto również wspomnieć, że w przypadku szczurów spożywających więcej cukru, odnotowano także uszkodzenia wątroby. Dodatkowo u tych z dietą zawierającą mniej tłuszczy zauważono większą ilość bakterii w jelitach. Nadużywanie cukru może doprowadzić do stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym oraz w mózgu, co z kolei może zaburzać proces odpowiedzialny za odczuwanie sytości i doprowadzić do notorycznego przejadania się.

Zdrowa metoda na piękną sylwetkę.

Bezmyślnie zastępując pełnowartościowe produkty tymi z napisem “light” możemy doprowadzić do uszczerbków na zdrowiu, które potem ciężko będzie naprawić. W konsekwencji zamiast chudnąć, możemy zacząć przybierać na wadze. Najlepszą metodą na osiągnięcie wymarzonej figury jest zdrowa, zbilansowana dieta. Należy dbać o to, aby dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne makro i mikroelementy. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta u sprawdzonego dietetyka, który po wykonaniu specjalistycznych badań ułoży dopasowany do nas jadłospis. Równie istotna jest aktywność fizyczna. Przyrost masy mięśniowej ma znaczący wpływ na przemianę materii, co pomaga pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. W dzisiejszych czasach naprzeciw wychodzą nam także profesjonalne zabiegi odchudzające. Klinika Dr Legrand oferuje wyszczuplanie za pomocą nowoczesnego urządzenia VellaShape, które jednocześnie pomaga pozbyć się uciążliwego cellulitu. Tkanka tłuszczowa zostaje podgrzana do temperatury, która powoduje jej trwałe zniszczenie. Jednocześnie dochodzi od odnowienia kolagenu, przez co skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Temperatura jest stale kontrolowana, na skutek czego zabieg jest w pełni skuteczny i bezpieczny. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Odwiedź Klinikę Dr Legrand i przekonaj się, że odchudzanie może być łatwe i przyjemne.