Czy zarumieniona twarz zimą naprawdę jest oznaką zdrowia?

Ujemne temperatury to prawdziwa zmora dla naszej skóry, a szczególnie dla osób ze skłonnościami do rozszerzonych naczynek. Dlaczego szczególnie po zimie możemy zaobserwować ich większą ilość na naszej twarzy? Jak zapobiegać powstawaniu zaczerwienień? Jak pozbyć się nieestetycznych zmian?

Skąd się biorą tzw. “pajączki”?

 

Z problemem rozszerzonych naczynek boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. O ich pojawieniu się w dużym stopniu decyduje rodzaj cery i jej stopień nawilżenia, zazwyczaj jednak przypadłość związana jest ze skórą wrażliwą i delikatną. Niska elastyczność ścianek naczyń krwionośnych w połączeniu z szkodliwymi czynnikami może doprowadzić do ich rozszerzenia. Istnieje wiele przyczyn, np. nadmierny stres, zaburzona gospodarka hormonalna, zażywanie niektórych leków, czy też stosowanie niewłaściwych kosmetyków. Zmiany, widoczne jako czerwone nitki lub rumieńce, występują najczęściej w oklicach nosa, policzków i brody. Potrafią wpędzać w kompleksy, zaniżać samoocenę i pogarszać samopoczucie, ale też doprowadzić do rozwoju trądziku różowatego. Mogą pojawiać się i po pewnym czasie znikać lub utrzymywać się znacznie dłużej. Problem pajączków nasila się szczególnie zimą. Dlaczego tak się dzieje?

Zima a rozszerzone naczynka

 

Zimny wiatr i niska temperatura powodują, że naczynia krwionośne naprzemian kurczą się i rozszerzają. Dodatkowo podczas tej pory roku jesteśmy narażeni na ciągłe wahania temperatur – przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, po czym wychodzimy na zewnątrz, gdzie nasza skóra ma styczność z mroźnym powietrzem. Działa to na nią bardzo niekorzystnie. Możemy wtedy zaobserwować zaczerwienienie twarzy. Nieprawdą jest, że jej zarumienienie stanowi oznakę zdrowia. Wręcz odwrotnie – długotrwałe zaczerwienienie świadczy o tym, że ściany naczynek są mało elastyczne i nie zwężają się, co może doprowadzić do powstania trwałych zmian.

Jak zapobiegać pękaniu naczynek?

 

Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko, należy odpowiednio dbać o naszą skórę – zwłaszcza wtedy, gdy pogoda nas nie rozpieszcza. Należy starać się, aby zmiany temperatury w której przebywamy były jak najmniejsze. Zaleca się unikanie gorących kąpieli, długich pobytów w saunie oraz wizyt w solarium, zmniejszenie temperatury w mieszkaniu i samochodzie, czy też nieprzebywanie na mrozie. Jednak wiadomo, że zima to czas szaleństw na śniegu i uprawiania sportów, takich jak jazda na łyżwach oraz nartach. Trzeba wtedy pamiętać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków, zwłaszcza tych chroniących nas przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto zwrócić również uwagę na to, co jemy.

Odpowiednia dieta i pielęgnacja

 

W czasie „podwyższonego ryzyka” lepiej unikać pikantnych potraw i alkoholu, a zażywać więcej produktów bogatych witaminę C – takich jak owoce cytrusowe, czarna porzeczka, jabłka, pomidory, papryka. Ma ona korzystny wpływ na naczynia włosowate. Bardzo ważne są również selen, miedź i cynk, ponieważ to one pomagają w regeneracji naczynek i zapobiegają ich pękaniu. Warto suplementować też rutynę i wapno. Cera naczynkowa potrzebuje specjalnej pielęgnacji – zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Produkty do jej pielęgnacji powinny zawierać witaminy C, K i PP, rutynę, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, wyciąg z kwiatków dzikiego mirtu, kasztanowca i arniki górskiej. Należy wybierać preparaty, które wzmacniają i uszczelniają naczynka, zapobiegają ich rozszerzaniu, ale także działają przeciwzapalnie.

Ekspresowa pomoc w walce z pajączkami

 

Zmiany skórne można codziennie skutecznie ukrywać pod makijażem. Jednak czy nie lepiej byłoby pozbyć się ich całkowicie? Tu z ratunkiem przychodzą profesjonalne zabiegi. Dzisiejsza kosmetologia i dermatologia estetyczna oferuje wiele rozwiązań. Najwyższą skutecznością cechuje się laseroterapia. Klinika Dr Legrand posiada najnowocześniejszy laser służący do zamykania rozszerzonych naczynek – Harmony Dye-VL. Zabieg z jego wykorzystaniem jest bezbolesny, w pełni bezpieczny i niezwykle skuteczny. Już po jednej sesji koloryt skóry wyraźnie się wyrównuje. Urządzenie nie tylko usuwa nieestetyczne pajączki i rumień, ale też zwiększa produkcje kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna. Dla uzyskania najlepszego efektu zaleca się przeprowadzenie serii ok. 3-4 zabiegów w około miesięcznych odstępach czasu.

Zacznij przygotowania już dziś i powitaj wiosnę z piękną skórą!