INCI – czyli na co zwracać uwagę w składzie kosmetyków

Prawidłowa pielęgnacja skóry to sekret pięknego i młodego wyglądu, dlatego na wybór odpowiednich kosmetyków poświęcamy sporo czasu i energii. Dobieramy produkty odpowiednie do potrzeb naszej skóry i dostosowane do odpowiednich etapów jej pielęgnacji. Ale czy z równie dużą uwagą sprawdzamy ich skład? Aby dokonać odpowiedniego wyboru, warto wiedzieć na co zwracać uwagę.

Jak czytać INCI?

 

Kolejność składników wymienionych w kosmetyku nie jest przypadkowa. Jako pierwsze wymienia się te składniki, których stężenie w produkcie jest najwyższe. Na końcu podawane są natomiast składniki, których zawartość nie przekracza 1%. Dlatego już czasem jedno spojrzenie wystarczy, żeby ocenić czy wybrany przez nas krem jest rzeczywiście godny naszej uwagi. Nazwy substancji chemicznych podawane są w języku angielskim, a substancje pochodzenia roślinnego w języku łacińskim. Bazą kosmetyków jest woda i substancje tłuszczowe. Ich proporcje decydują o konsystencji oraz właściwościach nawilżających produktów.

Co jest najważniejsze?

 

Największe znaczenie mają dla nas składniki aktywne zawarte w wybieranym przez nas produkcie. Są to takie składniki, które czynnie działają na powierzchni naszej skóry lub docierają do jej głębszych warstw. Mają one swoje określone zadania i to według nich dopasowujemy kosmetyk do potrzeb skóry. Mogą to być składniki:

– hamujące działanie wolnych rodników polecane do każdego rodzaju cery np. witamina C, resweratrol, astaksantyna, ekstrakt z winogron,olej jojoba
– składniki o działaniu przeciwbakteryjnym polecane dla cery trądzikowej, łojotokowej np. olejek z drzewa herbacianego, cynk
– składniki o działaniu łagodzącym np. kaolin, masło shea, olej arganowy, panthenol, aloes
– składniki o działaniu przeciwzapalnym np. srebro, witamina E, glinka zielona,
– składniki o działaniu złuszczającym np. papaina, kwas migdałowy, kwas salicylowy

Konserwanty

 

Z pewnością powinniśmy unikać w składzie substancji wpływających drażniąco na naszą skórę. Jeżeli jednak chcemy używać kremu przez dłuższy niż 3 miesiące okres czasu musimy liczyć się z zawartością konserwantów w ich składzie. Jednym z nich są parabeny – najlepiej przebadane pod względem bezpieczeństwa. Chronią kosmetyk przed rozwojem mikroorganizmów – również tych chorobotwórczych, choć w składzie powinniśmy unikać niektórych z nich np methylparaben, ethylparaben, propylparaben, formaldehyd . Jeżeli jesteśmy zwolennikami kremów naturalnych, nie zawierających substancji konserwujących pamiętajmy aby przechowywać je zgodnie ze wskazaniami producenta i aplikować w taki sposób aby nie wprowadzać do preparatu zanieczyszczeń.

Parafiny i silikony

 

Osoby posiadające cerę tłustą i łojotokową powinny unikać parafin, które mogą sprzyjać powstawaniu zaskórników. Podobnie złą sławą cieszą się silikony, które mogą obciążać skórę. Nie powinny się one znaleźć w kosmetykach do codziennej pielęgnacji, ale spełniają idealnie swoją funkcję, jeżeli szukamy produktów wygładzających nierówności naskórka np. w podkładach. Silikony nie przenikają przez skórę przez co tworzą gładką warstwę na powierzchni skóry, stanowiąc idealną bazę pod makijaż. Należy jednak pamiętać, że to co sprawia, że skóra staje się jedwabiście gładka jednocześnie utrudnia jej prawidłową pracę i oddychanie.

Środki zapachowe

 

Część z nas woli kosmetyki pachnące bardzo intensywnie i wyboru dokonuje na podstawie nuty zapachowej, przymykając oko na fakt, że zawierają one więcej związków chemicznych. Część stawia na preparaty bezzapachowe wychodząc z założenia, że są one bezpieczniejsze i bardziej naturalne. W praktyce bywa jednak tak, że środkami służącymi do nadawania zapachów są substancje naturalne takie jak olejki aromatyczne. Natomiast aby kosmetyk nie pachniał wcale, trzeba czasem użyć czasem sporej ilości związków chemicznych, które mają na celu usunięcie nieprzyjemnej woni składników użytych do produkcji.

Jakość użytych w kosmetykach składników, ich pochodzenie oraz stężenie jest jednym z czynników decydujących o cenie. Kosmetyki kupowane w drogeriach znacznie różnią się składem od dermokosmetyków kupowanych w aptekach czy też kosmetykach profesjonalnych, które oferują gabinety kosmetyczne. Zanim dokonamy zakupu powinniśmy dokładnie zbadać potrzeby naszej skóry, wybrać odpowiedni rodzaj preparatów, a potem porównać je pod kątem składu – świadomie i rozważnie.