Wypadają Ci włosy? Sprawdź czy to nie początki łysienia

Łysienie to dolegliwość coraz częściej obserwowana. Z wypadaniem włosów borykają się zarówno mężczyźni jak i kobiety.  Jest to stan o charakterze okresowym, długoterminowym bądź trwałym, mogącym doprowadzić do nieodwracalnej utraty włosów na ograniczonej powierzchni lub obejmującej całą owłosioną skórę głowy.

Zdrowy włos na owłosionej części głowy rośnie około 1 cm miesięcznie, ale nawet w warunkach prawidłowych liczba włosów oraz ich gęstość może ulegać dużym wahaniom spowodowanym na przykład przez wiek czy cechy genetyczne.

Kiedy wypadanie włosów zaczyna być problemem?

 

Włosy wypadają nam każdego dnia i jest to normalny proces fizjologiczny. Zwiększone wypadanie włosów można też zauważyć w okresie jesiennym i letnim. Dzienna utrata włosów nie powinna przekraczać od 70–100 włosów dziennie. Problemem staje się utrata ponad 100 włosów dziennie i trwająca dłużej niż kilka tygodni. Nadmierne wypadanie włosów jest zapowiedzią powstawania łysienia wskutek zachwiania równowagi pomiędzy utratą włosów a ich odrostem. Strzyżenie czy golenie włosów nie wpływa na poprawę stanu owłosienia.

Co powoduje łysienie?

 

Wyróżniamy kilka przyczyn łysienia:

  • Wysoki poziom hormonów męskich, przyjmowanie leków i nadmierna reakcja mieszków włosowych na hormony płci przeciwnej to często tzw. łysienie androgenowe. Wbrew przekonaniu nie dotyczy ono wyłącznie mężczyzn choć zdecydowanie rzadziej dotyka kobiety. Przy tym typie łysienia można zaobserwować utratę włosów w okolicy skroni i szczycie głowy. Włosy stają się cienkie i rzadkie.
  • Zakażenie grzybicze owłosionej skóry głowy, jest przyczyną ogniowego wypadania włosów. Najczęściej po odpowiedniej kuracji włosy odrastają w prawidłowy sposób
  • Zapalne choroby skóry jak np. liszaj płaski, uraz, oparzenie czy napromieniowanie mogą powodować łysienie bliznowaciejące
  • Przebyte choroby (tyfus, szkarlatyna, grypa, kila), zatrucia i leki (heparyna i heparynoidy, witamina A i jej pochodne, cytostatyki) mogą prowadzić do rozlanego wypadania włosów
  • Wypadanie włosów może powodować również długotrwały ucisk i pociąganie. Ma to najczęściej miejsce przy powtarzaniu tej samej fryzury napinającej włosy. W takim przypadku zmiany zaczynają się w okolicach czoła, skroni i potylicy.

Czasem pozbywamy się włosów nieświadomie np. pociągając pasma włosów w trakcie czytania czy oglądania telewizji.

Jak wspomóc odrastanie włosów?

 

Współczesna medycyna zna sposoby wspomagające proces odrastania włosów. Do najskuteczniejszych zaliczamy terapię osoczem bogatopłytkowym oraz mezoterapię igłową.

W terapii osoczem bogatopłytkowym wykorzystywany jest koncentrat, otrzymywany z krwi pacjenta po wcześniejszym jej odwirowaniu w medycznej wirówce laboratoryjnej. Odwirowanie krwi pozwala oddzielić czerwone krwinki od osocza i zagęścić je kilkukrotnie. Uzyskany w ten sposób koncentrat zawiera proteiny i czynniki wzrostu stymulujące większą aktywność mieszków włosowych. Uwolnione z płytek czynniki wzrostu indukują komórki macierzyste mieszków włosowych do przejścia od stanu uśpienia do stanu aktywnego, co w efekcie przekłada się na stymulację odrastania włosów. Nowe włosy są mocniejsze i wyraźnie gęstsze, jednak na ostateczne rezultaty trzeba poczekać – proces odrostu trwa ok. 3 miesiące.

W Mezoterapii igłowej wykorzystuje się specjalne koktajle zawierające odpowiednie zestawy witamin i minerałów, które w znaczący sposób poprawiają kondycję włosów. Sam proces podawania preparatu polegający na iniekcjach powoduje mikrourazy, które aktywują procesy regeneracyjne oraz pobudzają komórki włosów do wzrostu.

Piękne, zdrowe i bujne włosy są marzeniem większości z Nas. Nic więc dziwnego, że ich nadmierna utrata lub rozpoczynający się proces łysienia stanowi dla nas poważny problem estetyczny. Na szczęście współczesna medycyna zna już sposoby hamowania tego procesu.