Jak dbać o cerę naczynkową?

Czym jest cera naczynkowa?

 

Cera naczynkowa to typ bardzo delikatnej, płytkounaczynionej skóry o mało elastycznych naczyniach krwionośnych. Rumieniec to rzecz naturalna, zwłaszcza dla kobiet. Rozmowa z przystojnym mężczyzną, wstydliwa sytuacja, nerwy, niskie temperatury, wszystko to sprawia, że zaczerwieniają nam się policzki. Przez wzrost ciśnienia w ciele, niską temperaturę, ćwiczenia a nawet ostre przyprawy, nasze ciało pompuje więcej krwi do naszej twarzy i naczyń, które się w niej znajdują. W przypadku normalnej cery zaraz później naczynia się obkurczają i rumieniec przestaje być widoczny. Jednakże, gdy naszym naczynkom brakuje elastyczności, proces obkurczania staje się utrudniony, co daje efekt ciągłego zaczerwienienia.

Czym może skutkować zignorowanie cery naczynkowej?

 

Ignorując problemy cery naczynkowej, uznając, że „taka już nasza uroda” ryzykujemy dużo poważniejsze i trudniejsze w leczeniu schorzenia. Pierwszym z nich jest oczywiście ciągłe powiększanie się ilości pękniętych naczynek, i tym samym zwiększenie obszaru oraz intensywności rumienia. Jego kolor przejdzie w różowego w czerwony a nawet zacznie wpadać w tony zbliżone do bordo i fioletu! Obejmie nie tylko okolice nosa i policzków, ale także czoło i resztę twarzy. Tak dużą ilość pękniętych naczynek, nie leczonych przez długi okres czasu, bardzo ciężko jest usunąć. Może się też u nas rozwinąć trądzik różowaty, łączący nadmierne czerwienienie z za dużą produkcją sebum oraz często tworzącymi się grudkami, krostkami a nawet guzkami, będącymi niemalże ciągle w stanie zapalnym.

Czego unikać ?

 

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że cera naczynkowa jest cerą bardzo delikatną. Mając to na uwadze, możemy wyliczyć kilka konkretnych czynników, których należy unikać by nie pogarszać stanu naszej skóry.

  • Mycie twarzy gorącą wodą
  • Alkohol oraz ostre potrawy
  • Wychodzenie z domu bez dobrego filtra UV
  • Stres
  • Niekorzystnej pogody (mróz, ostry wiatr, wysoka temperatura)
  • Drażniących składników w kosmetykach takich jak mentol, alkohol, mięta, olejek eukaliptusowy i kwasy AHA i BHA.
  • Peelingów ziarnistych

Domowe sposoby na pajączki

 

Troska o cerę naczynkową powinna przede wszystkim skupić się na trzech, kluczowych dla niej aspektach:

  • Zwiększenie elastyczności i uszczelnienie skóry, między innymi przez stosowanie kosmetyków zawierających w sobie witaminy K i C
  • Wzmocnienie naturalnej bariery skóry, zwiększenie jej wytrzymałości przez intensywne nawilżanie oraz stosowanie wzmacniających składników takich jak witamina B3 lub aloes.
  • Delikatne rozjaśnianie kolorytu skóry, na przykład przy pomocy arbutyny lub wyciągu z korzenia lukrecji.

Najskuteczniejszy sposób na naczynka?

 

Kremy i domowe sposoby powinny stanowić tylko środki zapobiegawcze powstawaniu kolejnych naczynek. Nie są one w stanie poprawić pogorszonego już stanu skóry. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się profesjonalny zabieg wykorzystujący technologie Dye-Vl, który na stałe zamknie otwarte już naczynka. Głowica Harmony Dye-Vl dostępna w naszej klinice, dzięki wykrzystaniu wąskopasmowego światła dokładnie zamknie wszystkie problematyczne naczynka. Jednocześnie dzięki swoim rewitalizującym właściwościom, zwiększy produkcję kolagenu, co zwiększy elastyczność i odporność skóry, co zapobiegnie rozwinięciu się kolejnych naczynek lub nawrotowi starych. Już po pierwszym zabiegu będzie widać znaczną różnicę, zwłaszcza w przypadku pojedynczych, pękniętych naczynek. By jednak pozbyć się zarumienienia, najlepiej jest skorzystać z serii zabiegów.

Pajączki to wstydliwa dolegliwość, która dotyczy szerokiego grona kobiet, jednak przy zastosowaniu skutecznych metod oraz odpowiedniej pielęgnacji można je skutecznie zniwelować lub całkowicie zlikwidować!