Domowa depilacja IPL: fakty i mity

Depilacja laserowa nie jest już luksusem. Jej dostępność, oszczędność czasu względem dotychczasowych metod domowych, przystępna cena ale przede wszystkim powszechnie wymagane względy higieniczne i estetyczne sprawiły, że na stałe wpisała się w listę zabiegów kosmetycznych nie tylko Pań ale również i Panów. Nic więc dziwnego, że po profesjonalnych laserach stosowanych w gabinetach kosmetycznych i klinikach, producenci wypuścili na rynek urządzenia do “depilacji laserowej” przeznaczone do użytku domowego. Czy przynoszą efekt?

Domowa depilacja światłem IPL jest tak samo skuteczna jak depilacja laserowa w gabinetach kosmetycznych

MIT

Zasada działania lasera do depilacji jest w zasadzie bardzo prosta. Jednorodna fala emitowana przez laser pochłaniana jest przez zawarty w mieszku włosowym barwnik, co prowadzi do termicznego uszkodzenia struktur włosa odpowiedzialnych za jego wzrost. Aby do tego doszło włos musi być w fazie wzrostu, czyli w fazie anagenu. To właśnie dlatego, zabiegi depilacji laserowej wykonuje się co 4-8 tygodni czyli wtedy, kiedy włos jest w odpowiedniej fazie i możliwe jest jego zniszczenie. Producenci domowych urządzeń do depilacji zalecają wykonywanie zabiegów w odstępach 2 tygodniowych gwarantując w ten sposób gładką skórę nawet do 8 tygodni. Prawidłowo wykonana profesjonalna depilacja laserowa pozwala na pozbycie się zbędnego owłosienia na ok 4-6 lat z koniecznością wykonywania pojedynczych zabiegów podtrzymujących raz w roku.

Mówiąc o skuteczności nie można pominąć długości fali emitowanej przez lasery używane do depilacji. Urządzenia medyczne emitują falę 808 nanometrów – badania kliniczne potwierdzają, że jest to obecnie najskuteczniejsza długość fali pozwalająca na eliminację ciemnego owłosienia. Urządzenia do depilacji domowej wykorzystują falę 570-600 nanometrów. Z medycznego punktu widzenia, taka długość fali nie usunie skutecznie owłosienia.

Urządzenia do domowej depilacji światłem IPL są tak samo mocne jak profesjonalne lasery

MIT

Urządzenia do domowej depilacji nie mogą być równie mocne jak sprzęt profesjonalny ze względu na bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że zabiegi w domu wykonują najczęściej osoby nieposiadające wiedzy na temat laseroterapii, możliwych powikłań i działań niepożądanych, a korzystanie z “laserów” domowych poprzedzone jest często tylko przeczytaniem instrukcji. Operator profesjonalnego lasera do depilacji ze względu na jego moc, przed jego użyciem odbywa specjalistyczne przeszkolenie i ze względu na szkodliwość wiązki laserowej dla wzroku zobowiązany jest do używania w trakcie zabiegu – podobnie z resztą jak pacjent – okularów ochronnych. Aby zapobiec oparzeniu stosuje się specjalistyczne żele, a wszelkiego rodzaju znamiona barwnikowe są dokładnie zabezpieczane, aby nie uległy naświetleniu. To wszystko, w połączeniu z potężnym systemem chłodzącym pozwala na wykonanie zabiegu bez skutków ubocznych i działań niepożądanych.

Urządzenia do domowej depilacji światłem IPL są bezpieczniejsze od profesjonalnych laserów

FAKT

Urządzenie do depilacji laserowej ma bardzo małą moc, tak, aby zwykły użytkownik nie mógł zrobić nią sobie krzywdy. Lasery profesjonalne użyte w nieodpowiedni sposób mogą skutkować bardzo poważnymi oparzeniami, o które ciężej w przypadku domowych urządzeń o mniejszej mocy.

Do wykonywania depilacji laserowej nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza

MIT

Istnieje bardzo wiele przeciwwskazań do wykonania depilacji laserowej. Brak odpowiedniej kwalifikacji do zabiegu może skutkować poważnymi konsekwencjami jak powstanie przebarwień lub poparzeń. Producenci sprzętu do domowej depilacji laserowej wymieniają tylko część przeciwwskazań a w razie wątpliwości sugerują konsultację z lekarzem. Szczególnie niezbędna jest wiedza na temat zażywanych leków, używanych ziół, wykonywanych zabiegów w okolicach poddawanych depilacji, stosowanych kosmetyków i ich składów, alergii i wiele, wiele innych. Bez tej wiedzy wykonanie zabiegu depilacji może skończyć się niechcianymi powikłaniami.

Domowa depilacja laserowa może przynieść niepożądane efekty

FAKT

Aby włos mógł zostać zlikwidowany w wyniku wiązki światła, moc impulsu musi być wystarczająco duża. Zbyt mała moc nie usunie włosa, ale spowoduje jego osłabienie. Włos stanie się cieńszy, delikatniejszy i jaśniejszy. To z kolei powoduje, że podczas kolejnego zabiegu jego usunięcie staje się dużo trudniejsze, ze względu na zmniejszoną ilość barwnika. Efektem takiego działania jest znacznie mniejsza szansa na całkowite pozbycie się zbędnego owłosienia gdyż zabiegi nie będą skuteczne. Może się więc okazać, że korzystając z urządzeń do domowej depilacji światłem spowodujemy osłabienie włosów ale jednocześnie odbieramy sobie możliwość trwałego ich usunięcia – a w końcu chyba właśnie po to poddajemy się tym zabiegom.

 Reasumując:

Urządzenia do domowej depilacji światłem są zdecydowanie słabsze niż profesjonalne lasery. Z tego też powodu producenci nie wykorzystują nazwy “depilacja laserowa” zarezerwowanej dla sprzętu profesjonalnego i medycznego zastępując ją “depilacją światłem”. Urządzenia te są zdecydowanie bezpieczniejsze przy użytku domowym, ze względu na niską moc i zdecydowanie krótszą emitowaną falę. Częstotliwość ich używania nie jest dostosowana do odpowiednich faz wzrostu włosa, przez co nie może prowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Mogą za to osłabić włosy, co z jednej strony przynosi widoczny efekt, z drugiej jednak znacznie utrudnia usunięcie ich w przyszłości.