Po czym poznać niepokojące znamię?

Czerniak to jeden z najczęściej spotykanych typów raka, a zachorowalność na niego zwiększa się z roku na rok! Co gorsza, około 55% diagnoz kończy się dla pacjentów śmiercią. W większości przypadków wynika to jednak tylko i wyłącznie z niedopatrzenia osoby chorej i zignorowaniu pierwszych objawów. Dlatego tak ważne jest by wiedzieć, co sprawia, że możemy być narażeni na zachorowanie, oraz jak rozpoznać początki choroby.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na to czy zachorujemy lub nie, jest przede wszystkim genetyczna predyspozycja. Jeśli w naszej rodzinie istnieje historia chorób nowotworowych, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na naszą skórę. Ponadto narażone są osoby o jasnej karnacji, często korzystające z solarium lub kąpieli słonecznych, a także osoby, które posiadają na swojej skórze dużą ilość znamion. Najczęściej czerniak atakuje osoby po 40 roku życia.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim, na zmiany. Jeśli widzimy że nasze znamię zmienia się w jakikolwiek sposób, lub jeśli pojawiło się nowe, powinniśmy je regularnie obserwować. Najbardziej narażone są pieprzyki znajdujące się w miejscach delikatnych i narażonych na otarcia. W pachwinach, na brzuchu (w przypadku kobiet na linii stanika), na plecach i na dłoniach. W zgięciach ramion i kolan a także w okolicy szyi i dekoltu.

Oto pięć cech, które powinny zwrócić naszą uwagę podczas oglądania naszych znamion

  1. Asymetria: Im bardziej nieregularne i asymetryczne znamię, tym większy powód do niepokoju.
  2. Brzegi: poszarpane, nieregularne, o dziwnym kolorze. To znak że coś może być nie tak.
  3. Kolor: znamię powinno mieć regularne ubarwienie. Jeśli składa się z kilku różnobarwnych plam, powinniśmy pilnie wybrać się z nim do dermatologa.
  4. Wielość: pieprzyki o średnicy większej niż 5mm często są dużo bardziej niebezpieczne niż nam się wydaje.
  5. Ewolucja: czyli zmiany jakie przechodzi nasze znamię. W szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na zmiany w ciągu ostatnich trzech miesięc.

Samodzielna diagnoza to jedno, jednakże, jeśli mamy predyspozycję do raka skóry (jasną skórę, historię nowotworową) powinniśmy raz na rok lub dwa lata odwiedzić gabinet dermatologa lub onkologa. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości najbezpieczniejszym i najłatwiejszym sposobem będzie usunięcie znamion, po wcześniejszej konsultacji. Zmiana zostaje usunięta całkowicie, i wysłana do badania. A dzięki zabiegom przeprowadzanych w klinice estetycznej, nie pozostaje po nich widoczna blizna. Proces gojenia się jest bardzo prosty i nieprzeszkadzający w codziennym życiu. Należy tylko uważać na to by nie zabrudzić rany.