Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat toksyny botulinowej.

„Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę” – to powiedzenie autorstwa Paracelsusa jest bardzo trafne w odniesieniu do toksyny botulinowej. Substancja znana była w przeszłości jako częsta przyczyna zatruć pokarmowych, natomiast od lat 80-tych XX wieku święci triumfy w medycynie. Stosuje się ją w leczeniu spastyczności mięśni, kręczu karku, kurczu powiek, u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym i w różnego typu zaburzeniach ruchowych. Jednak najbardziej popularne stało się wykorzystywanie jej w medycynie estetycznej. Toksyna botulinowa bowiem rozluźnia nadmiernie aktywne mięśnie twarzy, hamując przekazywanie bodźców nerwowych do mięśni. W trakcie zabiegu bardzo małe dawki tej substancji wstrzykuje się w określone miejsca danego mięśnia, prowadząc do osłabienia jego działania. Toksyną botulinową można wygładzać zmarszczki mimiczne inaczej zwane dynamicznymi, np. te powstające, które powstają podczas marszczenia czoła czy naokoło oczu. Musimy jednak pamiętać, że zmarszczki, które powstały w wyniku działania grawitacji czy te spowodowane działaniem UV nie są wskazaniem do zastosowania toksyny botulinowej. Tutaj lepiej zadziałać zabiegiem laserowym(laser frakcyjny CO2), peelingiem czy zastosować tzw. „wypełniacze”.

 

Cheerful female with fresh clear skin, white background

EFEKTY DZIAŁANIA

Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej możemy zauważyć najwcześniej ok. 2-3 dnia po podaniu, a optymalny efekt pojawia się po 10-14 dniach. Jest to idealny czas do wykonania ewentualnej korekty po zabiegu. Działanie wstrzykniętego preparatu utrzymuje się ok. 4 miesiące. W tym czasie porażone mięśnie nie pracują, a skóra nad nimi ma czas na odpoczynek. Po upływie czasu działania preparatu mięsień powraca do dawnej funkcji. Musimy jednak wiedzieć, że to mitem jest, że skóra po tym okresie wygląda gorzej i że konieczne wykonanie jest kolejnego zabiegu. Prawdą natomiast jest, że podczas pierwszego podawania toksyny może nie dojść do całkowitego wygaszenia działania mięśni, natomiast każde kolejne podanie powoduje lepszy efekt estetyczny. Zazwyczaj pacjenci zgłaszają się na zabieg co ok. 6 miesięcy i jest to bezpieczny czas na powtórzenie iniekcji. Często pojawiają się informacje, że stosowanie toksyny botulinowej powoduje uzależnienie w sensie fizycznym, tzn. kiedy pacjent nie decyduje się na kolejne zabiegi, skóra zaczyna wyglądać gorzej. To jest nieprawda, nie można uzależnić się od toksyny. Jednak często pacjenci przyzwyczajają się do wygładzonego czoła czy okolicy oczu i dlatego zdecydowana większość decyduje się na kolejne zabiegi.

ZASTOSOWANIE

Musimy pamiętać, że przy zastosowaniu toksyny botulinowej w zakresie twarzy efekt jest zawsze widoczny – wygładza się czoło, unoszą brwi, otwiera się okolica oczu, a twarz nabiera świeższego wyglądu. Inne wskazania w okolicy twarzy to korekta uśmiechu dziąsłowego (nadmierne odsłanianie dziąseł podczas uśmiechu), podniesienie koniuszka nosa, wygładzenie brody czy osłabienie nadmiernej aktywności mięśni żwaczy. Kolejne częste wskazanie do zastosowania toksyny botulinowej to nadpotliwość pach, dłoni czy stóp. Tutaj działanie toksyny trwa dłużej i pacjenci zazwyczaj pojawiają się na wizyty raz na rok. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 15 minut. To niewiele, biorąc pod uwagę niesamowite efekty zabiegu. Wstrzyknięcie toksyny powoduje całkowite zahamowanie wydzielania potu na danym obszarze, co jest szczególnie ważne u osób, dla których nadmierne wydzielanie potu jest przyczyną skrępowania w relacjach zawodowych czy osobistych.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Zabiegi, podczas których stosuje się toksyny botulinowe należą do grupy wyjątkowo bezpiecznych. Jednakże w naprawdę pojedynczych przypadkach, jak przy każdym zabiegu medycznym, mogą wystąpić powikłania. Niewielka bolesność, mały obrzęk czy małe sińce znikają jednak w przeciągu 2-3 dni po zabiegu. Należy pamiętać, że schłodzenie skóry przed zabiegiem pomaga temu zapobiec. Może dojść również do przejściowego zwiotczenia mięśni sąsiadujących z miejscem podania. Zakres i częstotliwość działań niepożądanych zależą od dawki, miejsca podania , rodzaju preparatu, ale też doświadczenia lekarza. Dlatego toksynę botulinową powinni stosować lekarze odpowiednio przeszkoleni i posiadający doświadczenie w tym zakresie. Należy jednak podkreślić, że działania niepożądane toksyny botulinowej są całkowicie odwracalne i nie pozostawiają trwałych uszkodzeń.

KOSZT ZABIEGU

U poszczególnych pacjentów koszty zabiegu mogą się znacznie różnić, ponieważ zależą od liczby zmarszczek, grubości i aktywności mięśni oraz rozległości zabiegu.

PODSUMOWANIE

Toksynie botulinowej niesłusznie przypisuje się winę za efekt powodowania maski czy nadmiernego wypełnienia twarzy. Bardzo często pacjenci przychodząc na pierwszą wizytę mówią: „wszystko, tylko nie ten preparat”. A wynika to po prostu z nieznajomości tematu, możliwości medycyny estetycznej. Toksyna botulinowa, jeśli jest stosowana z wyczuciem i z umiarem, jest jednym z najlepszych preparatów, jakie możemy zastosować planując estetyczną korekcję twarzy.

Więcej o zabiegu przeczytasz: http://bit.ly/ToksynaBotulinowa

LLidiaDr n. med. Lidia Majewska – Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie estetyki twarzy. Jest absolwentką Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła również Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz studia podyplomowe z zakresu medycyny estetycznej w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia. Rozwijała swoje kompetencje poprzez udział w licznych krajowych i zagranicznych kursach i szkoleniach z obszaru medycyny estetycznej, w tym w International Master Course on Aging Skin. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zaawansowanej praktyce zabiegowej. Specjalizuje się w zabiegach z zakresu odmładzania i rewitalizacji skóry oraz korekcji i modelowania kształtu twarzy. Poza praktyką medyczną jest również cenionym wykładowcą akademickim i trenerem.