Wywiad z kosmetologiem na temat pielęgnacji skóry trądzikowej.

Każdy, kto ma skórę przetłuszczającą się i trądzikową wie, jak trudna jest jej pielęgnacja. Ci, którzy nigdy nie doświadczyli tego problemu, nie zdają sobie z tego sprawy. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć wam ten problem i odpowiedzieć na wszystkie nurtujące was pytania. Pomoże nam w tym wykwalifikowany kosmetolog Pani Anna Cymerman.

Pani Aniu, coraz więcej kobiet walczy z trądzikiem nie tylko w okresie dojrzewania, ale także później, nawet po 30 roku życia. Z czego to wynika?

Powstawanie trądziku po 30 roku życia może być spowodowane trybem życia, zanieczyszczonym powietrzem, pamiętamy przecież groźny smog krakowski. On też zaszkodził naszej skórze. Zła dieta, zbyt duża ilość produktów przetworzonych, za mało błonnika, warzyw, owoców, zaburzenia hormonalne to główne i najważniejsze czynniki od których zależy powstawanie trądziku po 30 roku życia.

Jak Pani sądzi jakie produkty powinna mieć kobieta w swojej kosmetyczce, by zminimalizować ryzyko pojawienia się wyprysków?

Najważniejsze jest dobranie odpowiednich produktów do rodzaju skóry, nie powinny to być kosmetyki na bazie alkoholu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastąpić wszystkie kolorowe kosmetyki takie jak fluid kosmetykami mineralnymi, ponieważ one mniej obciążają skórę. W przypadku cery tłustej, trądzikowej zalecam stosowanie preparatów zawierających kwasy owocowe, glinki, witaminę B5 a także cynk.

Na rynku kosmetycznym znajdziemy wiele płynnych kosmetyków służących do oczyszczania skóry. Z których możemy zrezygnować, a które są dla nas obowiązkowe?

W przypadku cer tłustych trądzikowych polecamy stosowanie preparatów lżejszych np płynów micelarnych, lekkich kremów nawilżająco-matujących, rezygnujemy z preparatów na bazie alkoholu, mleczek kosmetycznych, mydła, ciężkich kremów.

Ile razy dziennie powinniśmy myć buzię? Jak można szybko odświeżyć skórę w ciągu dnia?

Skórę powinno się oczyszczać dwa razy dziennie, w ciągu dnia można zastosować mgiełki odświeżające oraz bibułki matujące, które zbiorą nadmiar sebum.

Jak często powinniśmy robić peeling? Mamy na myśli taki przeprowadzany w domowych warunkach. Enzymatyczny czy mechaniczny?

W przypadku cery mieszanej, tłustej można robić peeling dwa razy w tygodniu, ziarnisty lub enzymatyczny natomiast jeżeli występuje dużo zmian ropnych lepiej zrezygnować z peelingu. Zawsze po aplikacji tego typu preparatów nakładamy maskę odpowiednią do rodzaju cery.

Czy możemy się malować, mając cerę trądzikową? Jeśli tak, to jakich kosmetyków używać?

Oczywiście! Trądzik nie wyklucza makijażu, ale powinniśmy używać do niego kosmetyków mineralnych. Musimy pamiętać, o myciu pędzli do makijażu przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej będzie stosować do twarzy ręczniki jednorazowe oraz często zmieniać poszewkę, żeby bakterie się nie przenosiły.

Jakie środki podjąć, aby pryszcze nie pojawiały się na twarzy?

Przede wszystkim należy odpowiednio dbać o skórę, jeśli odpowiednia pielęgnacja nie pomoże to skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem, oni na pewno rozpiszą odpowiednie leczenie.

Kiedy pryszcz już nas zaskoczy i się pojawi, jak najlepiej go szybko i skutecznie usunąć?

W takim przypadku najlepsze będzie zastosowanie preparatów wysuszających, mogę zarekomendować na przykład maść cynkową.

Dobrze wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zatem jakie zabiegi rekomenduje Pani kobietom, borykającym się z silnym przetłuszczaniem skóry i trądzikiem?

W klinice Dr Legrand wykonujemy peelingi chemiczne np. kwas migdałowy, salicylowy oraz zabieg GeneO jako odświeżenie skóry. Z mojego doświadczenia uważam, że te zabiegi sprawdzą się doskonale dla kobiet mających problem z cerą trądzikową oraz tłustą.

Wiele osób zadaje sobie to pytanie, czy dieta wpływa na stan naszej skóry?

Oczywiście, że to co jemy, wpływa na naszą cerę. Często występuje pogorszenie stanu naszej cery  po mleku i nabiale, czekoladzie, ostrych potrawach. Więc jeśli odstawimy ze swojej diety gluten i laktozę wygląd naszej skóry powinien się znacznie poprawić.

Jak często warto odwiedzać salon kosmetyczny, by zauważyć realną poprawę a nie tylko chwilowe polepszenie stanu skóry bezpośrednio po zabiegu?

Ważne jest zastosowanie serii zabiegów, a nie tylko jednego w celu zobaczenia lepszego rezultatu. Nie należy zapominać o pielęgnacji domowej, ona jest najważniejsza.

Czy istnieje szansa na całkowite wyleczenie z trądziku, czy on zawsze będzie powracał?

Wszystko zależy od przyczyn wystąpienia trądziku, jeśli są to czynniki zewnątrzpochodne, to jest spora szansa na wyleczenie. W innym przypadku jest to choroba przewlekła wymagająca długotrwałego leczenia antybiotykami lub izotretynoiną. W każdym przypadku klient powinien uzbroić się w cierpliwość.

 

admin-ajax (1)

Mgr Anna Cymerman – kosmetolog

studia ukończyła z wyróżnieniem, posiada 3 lata doświadczenia zawodowego. Ekspert w dziedzinie peelingów medycznych ze szczególnym uwzględnieniem problemu zmian barwnikowych. Jest autorką pracy na temat metabolizmu skórnego substancji depigmentacyjnych. Swoją wiedzę podności uczestnicząc w licznych kongresach i szkoleniach. Największą radość sprawia jej zadowolenie klienta z efektów przeprowadzonych zabiegów.