Rozpocznij walkę ze swoimi rozstępami już dziś!

Rozstępy to nieestetyczne zmiany skórne, które pojawiają się w formie długich, wąskich smug, pasm lub linii na skórze i różnią się odcieniem od otaczającej skóry. Są wynikiem nagłego rozciągnięcia skóry i w dzisiejszych czasach są bardzo powszechne. Każdy może mieć na swoim ciele rozstępy, chociaż badania naukowe potwierdzają, że problem ten dotyczy większej ilości kobiet niż mężczyzn.

Rozstępy zazwyczaj występują na brzuchu, udach, biodrach, piersiach, ramionach i dolnej części pleców. Powstają one w warstwie skóry właściwej, a spowodowane są nieprawidłowym działaniem białek odpowiedzialnych za elastyczność, sprężystość i jędrność skóry – elastyny i kolagenu. To właśnie przez tę dysfunkcję siateczka włókien kolagenowych w skórze staje się bardzo krucha i się rozrywa, a na naszym ciele pojawiają się rozstępy.

MARTY fototessera

Lekarze wyróżnili dwie drogi powstawania rozstępów. Pierwsza z nich to zaburzenia hormonalne. Niestety do dnia dzisiejszego nie do końca znamy ten mechanizm, ale wiemy na pewno, że istotne znaczenie odgrywa w nim genetyka. Jeśli więc twoja mama miała rozstępy to bardzo prawdopodobne, że w przyszłości Ty też je odziedziczysz. Druga droga to uszkodzenie mechaniczne, które powstało w wyniku nagłej i szybkiej zmiany masy ciała.

Musimy pamiętać, że każda z nas jest narażona na ich powstanie. Istnieją jednak grupy, u których ryzyko wystąpienia rozstępów na ciele jest znacznie większe. Najbardziej oczywistą grupą są kobiety w ciąży. Oczywiste jest bowiem, że w trakcie tych dziewięciu miesięcy zmienia się ich masa ciała oraz piersi stają się znacznie większe. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu rozstępów u ciężarnych są tutaj także hormony: wydzielany przez nadnercza kortyzol oraz estrogen. Do drugiej grupy możemy zaliczyć osoby, które stosują diety. Zwłaszcza gdy występują u nich częste wahania wagi (efekt jo-jo), a w ich jadłospisie brakuje cynku i krzemu. Należy pamiętać, że rozstępy mogą pojawić się zarówno podczas tycia, jak i spadku wagi. Kolejna grupa to nastolatkowie, podczas okresu dojrzewania ich rozmiary gwałtownie się zmieniają, kości rosną szybko, a skóra znacznie wolniej.Wśród mężczyzn natomiast narażeni są głównie ci, u których w pewnym okresie życia zaobserwować można “skok wzrostu” (poprzeczne rozstępy na plecach) oraz sportowcy, u których zwiększa się masa mięśniowa.

Największy problem z rozstępami jest taki, że bardzo trudno jest się ich pozbyć, zwłaszcza gdy z czerwonych lub purpurowych staną się białe. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie ich powstawaniu. W tym celu należy unikać gwałtownych wahań wagi. Niekorzystne jest zarówno gwałtowne tycie, jak i drastyczny spadek masy ciała w wyniku stosowania drakońskich diet i niezdrowego odchudzania. Niezwykle ważne jest również nawilżanie skóry, zwłaszcza w czasie ciąży i w okresie zmian hormonalnych podczas dojrzewania. Skóra, która jest  odpowiednio nawilżona jest bardziej elastyczna i jędrna, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko powstawania rozstępów. Aby zapobiegać ich powstawaniu, należy rozważyć czynną aktywność fizyczną oraz masaże, odpowiednimi kosmetykami, które dobrze się wchłaniają, dzięki czemu są skuteczne.

Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do diety produktów bogatych w cynk, który uczestniczy w syntezie kolagenu i korzystnie wpływa na kondycję skóry. Jednak co trzeba zrobić jak na zapobieganie jest już za późno? Należy pamiętać, że jedynie wczesną postać rozstępów możemy zlikwidować domowymi sposobami takimi jak: olej z kiełków pszenicy – poprawia wygląd rozstępów, ale tylko we wczesnej fazie;

  • Masło kakaowe – Naturalny nawilżacz i natłuszczacz, odżywia skórę, redukuje widoczność rozstępów
  • kwas glikolowy – pozyskiwany z trzciny cukrowej jest składnikiem wielu kremów o właściwościach odmładzających. Może również zwalczać rozstępy poprzez zwiększanie produkcji kolagenu w skórze. Kremy o najwyższych stężeniach tego kwasu stosowane są w gabinetach kosmetycznych;
  • aloes – Regeneruje tkanki, łagodzi stany zapalne, mocno nawilża
  • witamina C – podawana w formie suplementów diety korzystnie działa na skórę.
  • retinoidy – pochodne witaminy A, wchodzą w skład kremów i leków, których działanie polega na zwiększeniu produkcji kolagenu i poprawieniu elastyczności skóry.

Co należy zrobić, jak domowe sposoby okazały się nieskuteczne? Proponujemy najskuteczniejszą metodą walki z rozstępami, czyli laser. Jest to jedyny sposób na rozstępy, który sprawdza się również w ich zaawansowanej fazie, gdy z czerwonych stają się białe.

IMG_0548 (1)Laser frakcyjny CO2 to bezbolesny i bezpieczny zabieg na blizny o potwierdzonej wysokiej skuteczności działania. Podczas zabiegu na skutek kontrolowanego procesu uszkodzenia naskórka promieniem lasera następuje wzmożona produkcja włókien kolagenowych odpowiedzialnych za jędrność skóry. Powstaje także nowa pokrywa nabłonkowa. Już po pierwszym zabiegu skóra wyraźnie się wygładza, a blizny w widoczny sposób spłycają. Dla uzyskania trwałego i zadowalającego efektu zalecana jest seria 2-3 zabiegów.

IPIXEL – promień lasera dociera do komórek skóry, niszcząc zdegenerowane włókna kolagenowe i elastynowe budujące rozstępy, jednocześnie stymulując komórki skóry do odbudowy włókien prawidłowych. Pozostawiona pomiędzy pixelami nienaruszona tkanka, czyli zdrowe komórki, znacząco przyspieszają odbudowę kolagenu i gojenie poddanego terapii obszaru, które w efekcie prowadzi do gwałtownego złuszczenia i całkowitej przebudowy skóry. Zastąpienie starych włókien zdrowymi skutkuje znaczącą poprawą wyglądu skóry i zmniejszeniem lub nawet całkowitą redukcją rozstępów.

 

Jeśli nadal zastanawiasz się co zrobić ze swoimi rozstępami, przyjdź do kliniki Dr Legrand, wykwalifikowany kosmetolog na pewno doradzi Ci zabieg odpowiednio dobrany do Twojej skóry.