Przebarwienia skóry- czym są i jak z nimi walczyć?

Masz na swoim ciele urocze piegi? Czujesz się z nimi piękna? To wspaniale! Jednak czasem na Twoim ciele pojawiają się ciemniejsze przebarwienia wokół ust i plamy na rękach, które nie wyglądają najlepiej. Czasem niepokoją nas białe plamki na skórze. Wszystkie te przebarwienia są niechcianym podarunkiem od słońca albo nieuchronną oznaką upływającego czasu. Zwykle są dla nas trudnymi do ukrycia niedoskonałościami skóry, z którymi zmaga się co trzecia kobieta w Polsce. Jeśli jesteś jedną z nich to może czas najwyższy pomyśleć jak możesz sobie pomóc. Okres przedwiośnia jest idealnym momentem na usuwanie przebarwień. 

Eyes Woman freckle happy young beautiful studio portrait with healthy skin half

Odpowiedzmy sobie teraz na podstawowe pytanie: czym są przebarwienia? Przebarwienia skóry to wbrew pozorom zjawisko, którego skala w dużym stopniu zależy od nas samych. Skłonność do nich wprawdzie jest nam dana lub nie, ale w ich powstawaniu niebagatelne znaczenie ma promieniowanie ultrafioletowe, przed którym możemy się dość skutecznie chronić.  Nawet piegi, cecha wrodzona, wychodzą na światło dzienne nie przy urodzeniu, ale podczas pierwszych spacerów. Teoretycznie więc można by uniknąć piegów, gdybyśmy od niemowlęctwa przed każdym wyjściem na zewnątrz byli należycie zabezpieczeni przed słońcem. W praktyce jest to oczywiście niemożliwe. Musimy pamiętać, że piegi bledną w sezonie jesienno-zimowym, a wiosną i latem są bardziej intensywne.

W dzisiejszych czasach medycyna i kosmetologia wyróżnia wiele rodzajów przebarwień skóry. Do wrodzonych zalicza się piegi oraz bielactwo. To drugie jest dość specyficzne, bo związane z niedostateczną ilością lub całkowitym brakiem pigmentu skóry. W tym przypadku na skórze pojawiają się nie ciemne plamy, a znacznie jaśniejsze przebarwienia. Druga grupa to przebarwienia zwane hormonalnymi, występujące najczęściej podczas ciąży, menopauzy czy zaburzeń miesiączkowania. Istnieje możliwość wystąpienia ich na skutek terapii hormonalnych, np. antykoncepcji. Skóra często informuje nas o zaburzeniach wewnątrz organizmu. Dlatego musimy brać pod uwagę, że przebarwienia są reakcją na niektóre choroby, nie tylko choroby skórne, alergie czy grzybice, ale także zaburzenia funkcjonowania: wątroby, nadnerczy, tarczycy, przydatków. Ostatnią grupą są przebarwienie związane z substancjami fotouczulającymi, czyli takimi, które w połączeniu z promieniowaniem UV powodują nadprodukcję melaniny. Występują w niektórych lekach i kosmetykach, a nawet co niespodziewane w ziołach. Do grupy najbardziej fotouczulających substancji zaliczamy: perfumy takie jak piżmo oraz olejki: waniliowy, lawendowy, cedrowy, bergamotowy. Uważajcie na słońce pijąc napar z dziurawca, nagietka, rumianku czy arcydzięgla oraz przyjmując leki antydepresyjne.

Skoro już posiadacie ważnie informację jak unikać przebarwień, to teraz postaram się przedstawić Wam sposoby, jak usunąć niechciane przebarwienia ze swojej skóry. Pamiętajcie, że w dzisiejszych czasach, można się ich pozbyć bardzo skutecznie. Nie musicie się bać, przebarwienia skóry można dziś skutecznie leczyć. Współczesna kosmetologia i dermatologia mają na tym polu całkiem spore osiągnięcia. Trzeba mieć na uwadze, że leczenie jest długotrwałe i trudne, ale przynosi wspaniałe efekty. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość, ale przy dobrej współpracy z kosmetologiem wszystko jest do zrobienia.     

Podstawą jest dobranie odpowiedniej metody. Metoda dobierana jest na podstawie szczegółowej diagnostyki znamion: rozmiar, kolor, źródło i pochodzenie. W klinice Dr Legrand możesz uzyskać fachową poradę oraz diagnozę od dermatologów, oraz kosmetologów. Pierwsza konsultacja znamion jest bezpłatna, jeśli pacjent zdecyduje się w ciągu tygodnia na wykonanie zabiegu usunięcia przebarwienia w naszej klinice.
W zależności od zakresu i głębokości przebarwień w ich terapii stosuje się różne metody:

  • peelingi chemiczne– związki czynne aplikuje się na skórę, dzięki czemu złuszcza nam się naskórek, co powoduje zmniejszenie widoczności przebarwień, a także oznak starzenia się skóry. 
  • laseroterapia– w wyniku działania wiązki lasera dochodzi do mikrouszkodzenia naskórka i skory właściwej, wywołujemy tak zwany kontrolowany stan zapalny, w wyniku którego dochodzi do przebudowy skóry. Zabiegi nowoczesnymi laserami są aktualnie bardzo popularne wśród pacjentek, ponieważ przy okazji usuwania przebarwień można dodatkowo zaobserwować inne pozytywne aspekty: poprawę gęstości i sprężystości skóry, wygładzenie zmarszczek oraz jej ogólną regenerację;
  • mezoterapia mikroiglowa- stosujemy specjalne dermarollery, którymi miejscowo nakłuwamy skorę na głębokość 0,5-1,5 mm i w ten sposób wywołujemy kontrolowany stan zapalny, który skóra odbiera jako sygnał do regeneracji;

Young beautiful freckles woman face portrait with healthy skin. Studio shot. Isolated on gray.

Musimy pamiętać, że gabinet medycyny estetycznej usunie nam przebarwienie, ale profilaktyka i prawidłowa pielęgnacja domowa jest najważniejsza. Zaleca się stosowanie kremów z filtrem UV nie tylko latem, ale przez cały rok. Osobom ze skłonnością do przebarwień polecamy używanie specjalnych kremów z filtrem SPF 50+. Ważne jest unikanie kąpieli słonecznych. Po co narażać skórę na powstawanie zmian skórnych? Pamiętaj, aby wzbogacić swoją dietę o miedz, cynk i magnez.

 

Mam nadzieje, że dzięki artykułowi poznałeś bliżej problem przebarwień skóry. Jeśli do tej pory zastanawiałeś się, co powinieneś zrobić z plamami na swoim ciele, to już znalazłeś, odpowiedz na to pytanie. Rozpraw się z przebarwieniami na swojej skórze już dziś, okres przedwiośnia to ostatnio moment przed latem, żeby rozpocząć leczenie. Zaufaj klinice Dr Legrand i poczuj się piękna.